מרגרט אטווד- זרע רע

זרע רע, מרגרט אטווד -מודה על האמת המרירה משהו – עד סדרת הטלוויזיה שלא צפיתי בה כלל, שפחה, לא שמעתי את שמעה מעודי. אחר כך, קראתי את התרגום של ויזילטיר להאקסלי "עולם חדש מופלא". שם ישנה הקדמה כתובה ע"י אטווד, שמצאה חן בעיניי. אטווד כתבה הקדמה בשל העובדה שאצל שייקספיר מופיע במחזה זה שם ספרו של האקסלי – עולם חדש מופלא:"הו פלא! כמה יצורים יפים כאן!
כמה מקסים המין האנושי! הו
עולם חדש מופלא שבני-אדםכאלה בו!"ואותן שורות מצוטטות גם ברומן שלה, והמתח האירוני עם האקסלי פשוט זועק לשמיים.פריט ביוגנטי נוסף ביחס לרומן – הוא נכתב בהזמנה של הוצאת הוגראת.את הספר הזה קניתי מזמן, הוא חיכה בסבלנות לתורו, ובא תורו.ראשית אציין, שמי שאינו מכיר את המקור ההיסטורי-האומנותי של הספר לא יסבול רבות בעת הקריאה, אפילו לא יסבול כלל, כי אטווד מחברת מהר ובזריזות בין הרומן לבין "הסערה" של שייקספיר. נכון, שאי הידיעה של הרקע ההיסטורי למחזה, התיאטרון האליזבטני, לונדון במאה ה- 17 אולי תפריע קצת להבנה מלאה יותר של האירוניה כמו החמלה העמוקה ברומן.מבחינתי ברומן יש שתי עלילות מקבילות – האחת פנימית של פליקס פיליפס העובר תהליך של התבגרות בגיל מאוחר מאוד ועלילה חיצונית – העלאת המחזה עם קבוצת אסירים טסטוסטרונית מאוד בכלא. עלילה זו מלאת הומור, צחוקים בלי סוף, והיודע שאצל שייקספיר גברים שיחקו דמויות נשים, הצחוק רב עוד יותר, וההבטים המגדריים מוגחכים כלכך, שמגיע לאטווד שאפו ענק.יש לדעת, שהרומן ודמויותיו מקבילים כמעט אחד לאחד. מבנה הרומן: פרולוג-חמישה פרקים – אפילוג, הדמויות מהמחזה [ מיהי אסטל ברומן אם לא א', ומיהו פרוספרו אם לא מר PP ],מוצאות מקבילות בדמויות הרומן. ושוב לזכותה של אטווד, תהליך הפיכת המחזה לסיפור ריאליסטי באמצעות הכימיה והטכנולוגיה של המאה – 21 ראוי למחיאות כפיים.אהבתי מאוד את הסיום הדידקטי [ שמירה על מסגרת עלילתית חיצונית עד סופהּ ], בו כל קבוצת דמות צריכה לכתוב סיכום וכן סוף אחר לדמות שהיא הקבוצה. לדעתי האישית היא יכלה להתפרע יותר.מסקנות –

  1. רצתי וקראתי מחדש את "הסערה", אלא מה?!
  2. הסיפור קריא מאוד, התרגום מעולה.
  3. ממליץ על קריאה נוספת אצל – עופרה עופר אורן | סופרת ספרים – https://katzr.net/fb29ec

19Hadas Matas and 18 others11 Comments1 ShareLikeCommentShare

פורסם על ידי arikbenedek

אוהב שירה , אוהב לקרוא משוררים שכבר לא חיים, מתים, ושירתם אבדה אי שם בזמן או בזכרון. לפעמים יש סיבות מעולות ולפעמים סתם, הזמן, היעדר כספים או רצון.

תגובה אחת על “מרגרט אטווד- זרע רע

  1. תודה על ההמלצה – הוספתי את הספר לרשימת הקריאה שלי.
    גם אני לא שמעתי על הסופרת עד יציאת הסדרה "סיפורה של שפחה". אז קראתי ש"סיפורה של שפחה" הוא אחד מהספרים הדיס-אוטופיים הטובים ביותר, אז קראתי אותו ולא התחרטתי. (קראתי גם את "עולם חדש מופלא"…)

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: