נורית פרי – אם לא למטה מזה

מקור השיר, פייסבוק. המשוררת אשרה לי לפרסם את השיר.

  • הקוררונה מעודדת רבים לכתוב בעקבותיה, עליה, בעדה, נגדה. נורית מצאה דרך שונה ואחרת לגמרי מהכתיבה המתפרסמת ללא הרף.
  • השיר פותח ברפרור לסיפורו של י"ל פרץ "אם לא למעלה מזה" בשל הדרך בה הוא מנוסח לעומתית או הופכית לשם סיפורו של י"ל פרץ "אם לא למעלה מזה". https://benyehuda.org/read/1121 
  • יש לראות מה בין שני הסיפורים, בין מעשה הצדקה כמנהג ל"ו צדיקים ומנהג "מתן בסתר" לבין סגירת הים ותנועת הקרפיון מהאמבטיה לגיגית האדומה, עד שיומת. בין קולות הצחוק של הילדים. מבחינת השיר גופו, האנלוגיה בין הקרפיון הממתין למותו במעברים מהאמבטיה לגיגית האדומה, בפסח כמובן, לבין הדוברת ש"סגרו לה הים" [ כאן הרפרור הוא לנובלה ששמה "סוגרים את הים"'שנבחר להיות שם כינוס 4 נובלות של יהודית קציר, פרסומה הראשון , והוא הטור הראשון הפותח את השיר]. די ברור. הגיון הרפרור לנובלת ההחמצה של קציר כבר משם השיר, "אם לא למטה מזה"; ברור גם מדוע הדוברת מרגישה כאותו דג לכוד [ אגב, הקרפיון הוא דג של מים מתוקים ולא של מים מלוחים ] במעברים בלתי פוסקים. גם לו נעלמה "עגלילות העולם וזרימת המים החופשית". העולם הפך "נוקשה", "קריסטלי" אם אנחנו מניחים שהים הוא כמובן גם סמל די ידוע לעולם הרגש.
  • ומכאן לשם השיר – מה למטה מזה? האם עליית הצדיק לעולמות העליונים ביותר בשל צדיקותו היתרה זהה בעוצמתה לאותו "מצב אנושי" המודגם דרך הדג [ אגב, עפ"י קאמי ולפי המיתוס של סיזיפוס, דווקא עכשיו חייו מקבלים מלאות ומשמעויות עומק בלתי רגילות, כסיזיפוס נכפתה עליו תנועה חוזרת ונשנית ] וסגירת הים, כלומר אין נמוך מזה. אין נמוך מהיות דג נע בין אמבטיה וגיגית לפני פסח ולפני שהוא הופך לגפילטע-פיש כשילדים, המסמלים את התמימות, את שמחת החיים, את היעדר ה"רוע" צוחקים.
  • סיום השיר, הוצאת הפקק מהאמבטיה אולי גם הוא מעין סמל או הדהוד ל"סגירת הים" והעלמות זרימת העולם, ובכך סיום השיר, יתכן שמהדק טוב יותר את מרכיבי האנלוגיה בשיר. ואותו נמוך זהה אצל הדוברת ללמעלה מזה של הרבי מנמירוב.
  • ואחרון, אם בענייני קאמי אנחנו, בטח לא נשכח את "הדבר" וגם לא נשכח את הים, שגם הוא נסגר בשל מגפת הדבר, ובאו לרחוץ בו בגניבה, והבריחו דרכו לעיר הנצורה.1

פורסם על ידי arikbenedek

אוהב שירה , אוהב לקרוא משוררים שכבר לא חיים, מתים, ושירתם אבדה אי שם בזמן או בזכרון. לפעמים יש סיבות מעולות ולפעמים סתם, הזמן, היעדר כספים או רצון.

2 תגובות בנושא “נורית פרי – אם לא למטה מזה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: