שרוכים, דומניקו סטרנונה, הוצ' כתר 2018

שרוכים, דומניקו סטרנונה

האמת המרה – התאכזבתי מאוד. קראתי כמה וכמה בקורות, סקירות על הספר. מרביתן שבחו, חלקן היללו את הנובלה הזו, ואני נשארתי שווה נפש, ומאוכזב.

הנוסלה המסופר מפי שלוש דמויות, הראשונה באמצעות מכתבים שנכתבו [ ובחלק השני נקראים, לאחר ההרס שזרעו הצאצאים בדירה, בחלק השלישי ] על ידי בת הזוג שננטשת ע"י בעלה עם שני ילדים, השני מפי בן הזוג, כשהוא כבר בשלהי העשור השמיני לחייו, והחלק השלישי מפי הבת,ככל הנראה בזמן "הווה" של הסיפר [ ההורים בחופשה].

הנסיון האפי, המצומצם מאוד. אם אפוס יכול להכנס לתבנית ה-האיקו, הרי הנובלה הזו היא הביטוי הצורני להאיקוזציה של האפוס [ אלוהים אדירים, המצאתי מילה או תהליך..] . בסוגת האיגרון הפעלת תודעות שונות היא חלק מרכזי בז'אנר ובפרישה האפית של הדמויות והעלילה, בספרות העברית אנחנו מכירים את תבנית הצגת הסיפור מתודעות שונות, החל מטכניקת "הדיבור המשולב" של עגנון , אגרונים אצל סופרים שונים [ ע"ע, למשל] אצל א"ב יהושע ב"קנטטת גירושים" או ב"המאהב". הטכניקה הזו, המבטלת לגמרי את דמות המספר יודע-כל, מאיינת את דמות "המחבר" או עמדת המחבר, ונותנת מקום לתצפיות מגוונות במציאות, ולמשחק מרשים בהצגת המציאות. [ כמו רשומון הידוע ]

אבל –

מבחינתי שלוש התודעות הן בעצם תודעה אחת, אפילו חלק ב וחלק ג הן בלשון "אני" – מספר גיבור/מספר עד. נקודת מבט אחידה, כך לפחות אני ראיתי וקראתי את העלילה, שמבחינת הזמן היא נעה מהעבר, אל ההווה, – שוב אל העבר, ואח"כ אל הווה מעט מוקדם מסיפור החופשה , או במהלך החופשה.

ברור שתבנית זמן זו היא אירונית, אבל איזו אירוניה היא יוצרת? ולשם מה צריך אירוניה בנובלה, שבלאו הכי מציגה הבטים שונים ואולי גם הפוכים של המציאות.

ולכן

התאכזבתי מאוד.

פורסם על ידי arikbenedek

אוהב שירה , אוהב לקרוא משוררים שכבר לא חיים, מתים, ושירתם אבדה אי שם בזמן או בזכרון. לפעמים יש סיבות מעולות ולפעמים סתם, הזמן, היעדר כספים או רצון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: